Jak działają maski przeciwgazowe?

maska przeciwgazowa

Każdy mężczyzna, a zwłaszcza ten, który służył, zgodzi się, że odzież wojskowa jest uważana za klucz do wysokiej skuteczności bojowej wojska. W Polsce, mundury wojskowe zawsze spełniają wszystkie niezbędne wymagania: są niezawodne, wygodne i spełniają wszystkie swoje podstawowe funkcje. 

Do czego służą maski i maski przeciwgazowe?

Wynalezienie maski przeciwgazowej wiąże się z wojskami niemieckimi, które podczas I wojny światowej zastosowały nową taktykę – atak gazowy. Gaz służył do zabijania powolnego i bolesnego, ale z ogromną strefą zabijania.

Już dwa tygodnie po pierwszym ataku zaczęły pojawiać się pierwsze środki ochrony osobistej przed trucizną. Początkowo stosowano bandaże nasączone kwasami neutralizującymi środek chemiczny, a następnie rozważano potrzebę większej ochrony.

maska przeciwgazowa

Maska przeciwgazowa i półmaska – cechy odróżniające

Osobisty sprzęt ochrony chemicznej dzieli się na dwie podstawowe kategorie, w postaci maski przeciwgazowej i półmaski. Nierzadko zdarza się, że osoby o niefachowym oku mylą je ze sobą, zwłaszcza że niektóre wersje produktów wydają się być do siebie podobne.

Aby nie popełnić błędu przy wyborze urządzeń, eksperci zalecają zapoznanie się z ich rodzajami, częściami składowymi, przeznaczeniem, sposobem działania maski przeciwgazowej filtrującej lub półmaski, różnicami między nimi oraz zagrożeniami, przed którymi chroni maska przeciwgazowa.

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma produktami polega na tym, że półmaska nie zakrywa całej twarzy, a raczej tylko okolice nosa i ust, cała reszta pozostaje otwarta. Maska przeciwgazowa osłania całą głowę i oczy oraz chroni narządy oddechowe przed wnikaniem szkodliwych pierwiastków.