Rodzaje teleskopów astronomicznych

Teleskopy astronomiczne cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Można wyróżnić dwa rodzaje teleskopów astronomicznych, mianowicie teleskopy soczewkowe oraz lustrzane.

Zakup teleskopu astronomicznego


Warto mieć na uwadze, że teleskopy różnią się nie tylko budową, ale także sposobem działania. Obserwacja nieba to z pewnością główne zadanie teleskopu. Należy pamiętać, że do oglądania planet w Układzie Słonecznym trzeba użyć innych teleskopów, niż do podziwiania mgławic oraz galaktyk. Teleskopy różnią się od siebie parametrami. Księżyc, Słońce, komety oraz planety to najciekawsze oraz najjaśniejsze obiekty w Układzie Słonecznym. Grono doświadczonych badaczy potrafi do dzisiejszego dnia zachwycać się pięknem pierścieni Saturna.

Obserwacja galaktyki


Jeżeli mowa o kraterach Księżyca to sytuacja przedstawia się dokładnie tak samo. Takie obiekty mogą zaciekawić nie tylko początkujących, ale również starszych i doświadczonych badaczy. Jeżeli uda się spojrzeć trochę dalej w przestrzeń kosmiczną to można nawet dostrzec inne galaktyki oraz gromady kuliste. Nowoczesny sprzęt jednak nie wystarczy, ponieważ potrzebne są jeszcze sprzyjające warunki oraz wiedza. Wysokiej jakości teleskopy astronomiczne (zobacz tu) umożliwiają obserwacje planet. Pierwszym teleskopem prawdopodobnie była luneta. Luneta stworzona była z obiektywu oraz okularu, a wszystko połączone było tubusem. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że obserwacja tarczy Jowisza oraz powierzchni Księżyca była już możliwa przy użyciu tradycyjnej lunety. Współczesne refraktory również dobrze się sprawdzają. Średnica obiektywu jest najważniejsza przy wyborze teleskopu.