Latarka rowerowa – jak ją wybrać?

Każdy rowerzysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie na rowerze odpowiedniego oświetlenia. Pełni ono funkcję przede wszystkim informacyjną, wskazując pozycje rowerzysty innym uczestnikom ruchu drogowego. Klasyczne lampki rowerowe montowane na przedzie nie za bardzo nadają się do tego, aby oświetlać drogę. Dlatego też często wielu specjalistów poleca, aby nabyć zupełnie osobny sprzęt, czyli latarkę rowerową. Czy na pewno warto ją mieć, a także, na co należy zwracać uwagę podczas jej kupowania?

Dlaczego warto mieć latarkę rowerową?

Zanim przejdzie się do tego, jak należy wybierać latarki rowerowe, czyli na jakie ich cechy zwracać uwagę, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czy faktycznie taki dodatek powinno się mieć na rowerze. A może będzie to zbędny gadżet, którego zwyczajnie nie warto kupować?

Jak się okazuje, choć dla wielu rowerzystów taka latarka rowerowa będzie zupełnie nieprzydatna, ponieważ jeżdżą oni jedynie za dnia, to jednak dla tych osób, które spędzają czas na rowerze również w nocy, taki sprzęt będzie doskonałym dodatkiem. Jeśli tylko zakupi się odpowiedni model, bez trudu będzie można nim oświetlać sobie drogę, dzięki czemu jazda stanie się bezpieczniejsza, ale też i efektywniejsza, ponieważ będzie można odległości na rowerze pokonywać zwyczajnie szybciej.

Latarka rowerowa — najważniejsze parametry

Jak więc widać, warto taki dodatek zakupić do swojego roweru. Jeśli jednak ktoś chce się cieszyć jego możliwościami, koniecznie należy przyjrzeć się uważniej temu, jakie są cechy danego modelu.
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, jakie będzie źródło zasilania takiej latarki. Przeważnie użytkownicy kupują modele zasilane bateriami, lecz nie da się ukryć, taka latarka dość szybko będzie je wyczerpywała. Dlatego też, jeśli nie chce się jeździć po ciemku bez latarki, najlepiej wybrać model zasilany akumulatorem. Co prawda będzie on droższy, lecz jednocześnie czas pracy będzie wyraźnie dłuższy.

Kolejną istotną kwestią jest to, jaka będzie moc danej latarki. Oczywiście im kupi się mocniejszy model, tym jego jasność będzie większa, a więc i bezpieczeństwo jazdy z przymocowaną latarką wzrośnie. Wiedzieć jednak trzeba, że najmocniejsze modele mogą kosztować naprawdę sporo.

Na sam koniec warto się jeszcze przyjrzeć temu, jak wykonana będzie obudowa danej latarki. Zaleca się, aby był to model możliwie jak najmocniejszy i obowiązkowo wodoodporny. Zabezpieczy to latarkę np. na wypadek upadku, a także oczywiście opadów deszczu.