Czym jest tonfa?

Wiele jest w około nas rzeczy i przyrządów, które znamy doskonale, a jednak nie potrafimy ich nazwać i powiedzieć skąd się wywodzą. Jednym z ciekawszych przykładów takiej właśnie rzeczy jest tonfa policyjna, czyli pałka, którą nosi przy sobie właściwie każdy policjant. Skąd się ona wzięła, do czego służy i jest dostępna dla zwykłego obywatela?

Skąd się wzięła?

Pałka policyjna, a właściwie narzędzie, które nosi przy sobie policjant istnieje od zarania dziejów. Od zawsze służby porządkowe nosiły przy sobie podobne narzędzia, które umożliwiały im nie tylko obronę obywateli, ale również i samych siebie.
Powszechnie obowiązujący wzór pałki policyjnej powstał natomiast w latach siedemdziesiątych w stanach zjednoczonych i noszony jest obecnie przez większość światowych policjantów.

Do czego służy?

Pałki policyjnej używa się przede wszystkim do obezwładniania agresorów i do obrony przed nimi. W rękach wyszkolonego policjanta ta dość niepozorna rzecz potrafi zamienić się w niezwykle skuteczną broń. Dla osoby nieprzeszkolonej jest ona właściwie bezużyteczna i bardzo szybko może zostać wytrącona z rąk.
Właśnie z tego powodu prawdziwa pałka policyjna jest niedostępna dla osób postronnych, a pewną jej wariacją jest pałka teleskopowa, która dzięki zupełnie innemu charakterowi i kształtowi jest legalna dla każdego. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet do pałki teleskopowej konieczne jest odpowiednie przeszkolenie, a bez niego będzie to narzędzie może być jedynie groźnie wyglądającą ozdobą.