Kilka wskazówek jak zacząć Airsoft

Dla każdego, kto dopiero zaczyna lub myśli o potyczkach airsoftowych gier wojennych, ten krótki przewodnika dla opornych może dostarczyć informacji, których potrzeba, aby wybrać broń, wyposażenie oraz dowiedzieć się o wyposażeniu i kilku zasadach bezpieczeństwa.

Porządna broń ASG

Nie trzeba kupować pistoletów za 2000 zł. Bierze się kredyt u bociana, a potem spłaca przez dekadę. Na początek dobrym wyborem może się okazać średnia półka na poziomie ok. 300-500 zł. Warto pamiętać, że sama broń to nie wszystko a tylko część – wprawdzie niezbędna, ale jednak – wyposażenia. Podobnie, nie trzeba płacić setek za autentyczny celownik czy lunetkę. Wielu graczy po prostu używa celowników mechanicznych ze świetnym efektem, a dla zasięgu broni ASG nie ma nic złego w użyciu po prostu taniego celownika lub repliki. Można też ustalić priorytety – lepsza luneta lub system hop up.

Co oznacza FPS?

Stopy (ok. 30 cm) na sekundę. FPS to po prostu parametr, z jaką prędkością i mocą kulki strzelają z broni ASG. Z dobrą bronią można strzelać od 230 do 350 FPS. Jeśli broń jest powyżej tego, warto sprawdzić na stronie potyczki, bo niektóre mają ograniczenia ze względu na bezpieczeństwo. Ważna jest również długość lufy. Jeśli lufa jest dłuższa, będzie dokładniejsza. Dobrze jest wypracować odpowiedni balans między wysoką liczbą klatek na sekundę i długością lufy z rodzajem broni.

Preferowany rodzaj broni ASG

Pojedynczy strzał, półautomat czy pełne auto? Pełny automat pozwala na przytrzymanie spostu i strzelanie do wyczerpania się amunicji. Długość serii można wydłużyć poprzez modyfikacje magazynków. Jeśli jednak preferuje się strzelectwo wyborowe, to lepiej wybrać karabin snajperski. Najbardziej uniwersalne są pistolety. Zawsze przydają się w każdym scenariuszu.

Wyposażenie ASG – ładownica, plate carrier i in.

Będzie potrzebne. Ubranie – bluzy lub spodnie moro, plate carrier, ładownica – taka jak tu. – To są te detale – jakby powiedział Tomasz Hajto, ale jak wiadomo diabeł w nich tkwi i naprawdę potrafią ułatwić radzenie sobie podczas walk. W przypadku kolorów należy unikać noszenia odblaskowych lub błyszczących rzeczy. Dzięki temu bardzo szybko zostaje się zlokalizowanym, trafionym i zabitym. 

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Oczywiście bezpieczeństwo – mimo że wymieniane jako ostatnie – jest najważniejsze. Gogle, okulary, hełmy – ma się tylko jedną parę oczu, jeden nos i jedną paszczękę, więc lepiej upewnić się, że wrażliwości są odpowiednio chronione. Nie ma nic gorszego niż powrót do domu obryzganym w krwi. Żadna żona, dziewczyna, matka żona i kochanka nie lubi się z nią męczyć w praniu!

Można też pomyśleć o bardziej kompletnych zestawach jak maski pełnotwarzowe. Ale nie ma nic za darmo. Maski chronią kompletnie, ale najczęściej ograniczają perymetr. Coś za coś, nie?

Co jeszcze? Zawsze należy zakładać buty. Trza być w butach na airsoftcie… I weselu też. Bezapelacyjnie do samego końca!