Czym są buty taktyczne i jakie są ich najważniejsze cechy?

buty taktyczne

Buty taktyczne znajdują zastosowanie zarówno w wojsku, jak i w przypadku prowadzenia różnych walk. Ze względu na wytrzymałość i wygodę używają ich nie tylko profesjonalni żołnierze, ale też fani różnych sportów. Jakie cechy powinny mieć takie buty i czy warto je w ogóle kupować? 

Zastosowanie butów taktycznych   

Zastosowanie butów taktycznych jest naprawdę różne. Przydają się zarówno żołnierzom, jak i przypadkowym zawodnikom paintballa, którzy bawią się w terenie. Buty taktyczne jednoznacznie kojarzą się jednak z placem walki i operacjami militarnymi. Wynika to z ich dużej wytrzymałości, która jednak nie wyklucza szybkiego biegu albo wspinaczki. Niektóre rodzaje butów taktycznych są nawet wskazane przy różnych sportach:

  • wspinaczce górskiej 
  • parkach linowych 
  • wykonywaniu ćwiczeń wojskowych

Sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, intensywnym błocie oraz wielu kałużach. Są łatwe w czyszczeniu, przez co szybko można pozbyć się zabrudzeń. 

Jakie powinny być buty taktyczne?

Buty taktyczne powinny spełniać parę podstawowych cech. Najwygodniejsze będą te wykonane ze skóry, gdzie ważna jest cholewka i odpowiednie wyprofilowanie. Kluczowa jest gruba i mocna podeszwa, która nie zostanie przebita przez wystające i ostre przedmioty. Powinna ona amortyzować większość wstrząsów, które pojawiają się w terenie. Stopa powinna mieć zapewnione odpowiednie trzymanie, które zapobiegnie ewentualnym urazom oraz skręceniom. Buty powinny też ładnie wyglądać, gdzie ważne są odpowiednie kolory. Ciemniejsze barwy np. pozwalają zakryć zabrudzenia, przez co dłużej zachowają estetyczny wygląd.