Jak naostrzyć nóż motylkowy?

Zakup nowego noża motylkowego to dopiero połowa drogi do sukcesu ponieważ trzeba nauczyć się również z nim obchodzić. Bardzo ważną kwestią jest także to, aby utrzymać nóż motylkowy w idealnym stanie, dzięki czemu będzie nam służyć przez wiele lat.

Ostrzenie noża – co warto wiedzieć?

Porządny nóż, aby spełniał swoje zadania musi być bardzo ostry. Z tępym narzędziem niestety będzie można szybko zrobić sobie krzywdę. Wiele firm oferuje klasyczne kamienie ostrzące, dzięki którym można szybko naostrzyć swój ulubiony nóż motylkowy. Pamiętać należy jednak o tym, że ostrzenie wymaga sporej wprawy.

zdjęcie noża motylkowego

Jakie kamienie do ostrzenia wybrać?

W dzisiejszych czasach warto postawić na kamienie ceramiczne do ostrzenia, które w swojej klasie i w swojej cenie nie mają sobie równych. Kamienie ceramiczne uformowane są przeważnie z tlenku aluminium albo węglika krzemu. Największą zaletą kamienia ceramicznego jest niewielka podatność na zapychanie. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni postawić na osełki diamentowe, które składają się głównie z metalowej płytki i owalnego pręta. Warto postawić przede wszystkim na osełki kieszonkowe, które będzie można zabrać na biwak i w razie potrzeby skorzystać z jego dobrodziejstwa.