Air soft gun – zabawka dla dużych chłopców (i dziewczyn)

ASG czyli dokładniej Air Soft Gun jest to replika broni palnej służąca do strzelania plastikowymi lub biodegradowalnymi kulkami. Używa się tego w grach nieco zbliżonych do Paintballu. Air Soft Gun jest zwykle w skali 1:1 w porównaniu z prawdziwymi pistoletami lub karabinami a więc patrząc z odległości można się pomylić czy ktoś ma w ręce rzeczywistą broń czy tylko imitację.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Kulki do strzelania maja zwykle 6 lub 8 milimetrów średnicy. Mogą mieć także różną wagę (od 0,2 grama do 0,40 gram albo nawet większe). Użytkownicy mogą wybrać pomiędzy pistoletem, karabinem snajperskim albo strzelbą. Wybór tego jaką broń ASG chciałby ktoś wypróbować zależy zarówno od miejsca gry (przydomowy ogródek czy większe pole) a także od indywidualnych upodobań uczestników. Repliki ASG mają napęd sprężynowy, ale bywają też repliki AEG (elektryczne) i GBB czyli gazowe.

Dodatkowym oprzyrządowaniem broni ASG może być na przykład kolimator, laser, latarka chwyt pionowy. Przyczepia się je za pomocą specjalnej szyny montażowej. Aby móc uczestniczyć w zabawie zawodnik obowiązkowo musi zaopatrzyć się w ochronę oczu, bez której nie powinien być dopuszczony do gry. Dla bezpieczeństwa przed uszkodzeniem przydaje się także ochrona twarzy oraz nakrycie głowy, którym może być hełm albo też zwykła czapka. Aby lepiej kamuflować się w terenie warto mieć mundur, a dla wygodnego przenoszenia niezbędnych akcesoriów kupcie sobie kamizelkę taktyczną

Komenda: dostałem

W czasie gry uczestnik, którego trafiła kula musi głośno krzyknąć słowo: „dostałem” jednocześnie schodząc z pola jako przegrany. Trzeba wtedy nałożyć na siebie czerwoną chustę albo kamizelkę odblaskową na znak wyeliminowania. Gra może być dla wielu uczestników niezłym wspomnieniem z dzieciństwa kiedy biegało się za kolegą z patykiem albo plastikową pukawką.